بازار بلبشوی نقل و انتقالات ومصیبت های قرارداد و تمدید !

0
31

مسعودعطری ؛ روزنامه نگار

هر سال که لیگِ برترِ فوتبال به سرازیریِ پایانی خود نزدیک می شود بازار نقل و انتقالات ِفصل جدیدبصورت غیررسمی آغاز می شود. ریز که می شوی می بینی هنوز بازی ها تمام نشده و نقل و انتقالات شروع نشده امافلان تیم خیلی راحت و بدون مشکل و البته بصورت پنهانی با بازیکناندیگر تیم ها مذاکره کرده و به نتیجه هم رسیده است. نهایتاً در پایان مسابقات، مذاکرات تیم ها با بازیکنان، بازیکنان با تیم ها و بالاخره تیم ها بامدیر برنامه هابصورت علنی و رسمی کلید می خورد و بازار نقل و انتقالات از هر زمان دیگری داغ تر است.

مثلاً هرلحظه امکان دارد یک بازیکن بخاطر پیشنهادیوسوسه برانگیز راهی تیم رقیب شود حتی اگر دلش با آن تیم نباشد. البته در این دوران، بازار شایعات بیشتر از بازار نقل و انتقالات داغ است و هر روز شاهد این هستیم که اسامی زیادی برای حضور در یک تیم مطرح می شوند و فردا بکل تغییر می کنند و یا تکذیب می شوند!

نقل و انتقالات با چاشنی بازارگرمی !

بازارگرمی در نقل و انتقالات یک شیوه پرکاربرد است و خیلی وقتها مدیر برنامه ها از آن بعنوان یک ترفند قدیمی و موثر استفاده می کنند. یعنی با سروصدای رسانه ای و روشهای مرسوم، مربی یا بازیکنی را که به هر دلیل روی دست مانده و خواهان لیگ برتری ندارد روی زبان ها می اندازند تا بلکه برای او مشتری پیدا کنند.بماند که در اکثر مواقعموفق هم می شوند و تیم ها برای اینکه قافیه را به رقبایشان نبازند مدام مانند حراجی ها و مزایده ها ارقام بالاتری پیشنهاد می کنند غافل از اینکه اگر با هم هماهنگ بودند با ارقامی به مراتب پایین تر از این ها می توانستند بازیکن یا مربی مورد نظر را جذب کنند.

نمونه بارز این بازارگرمی ها بازیکنانی بودند که در چندسال اخیر با سرخابی های پایتخت قرارداد بستند. مثلاً مورد داشتیم که بازیکن صبح با حسین هدایتی کله پاچه خورده بود و شب با پندار توفیقی جوجه با نوشابه و به هردو نفر هم قول داده بود که من با شما هستم و به تیم رقیب نمی روم اما نهایتاً بعد از یک ماه سرکارگذاشتن هر دو تیم با یک میلیارد بیشتر سر از اصفهان یا تبریز درآورده بود.

روز آخر، روز سرنوشت !

تجربه نشان داده که تا روز آخر نقل و انتقالات هیچ چیز رسمی نیست و نباید به آمدن و نیامدن بازیکنی دل خوش کرد چون امروز دیگر قول و تعصب حرف اول را نمی زند و پول جایگزین آن شده است. بازیکنان هم که می دانند اول و آخر،پول چاره مشکلاتشان است دیگر مانند سابق دنبال اسم و رسم نیستند و جایی می روند که پول بیشتری بگیرند. حالا میخواهد تیم موردنظر، همان تیم مورد علاقه دوران کودکی شان باشد یا نهتیم رقیب !

بنابراین همیشه بازار بلبشوی نقل و انتقالات پر است از شایعات مختلف و تنها چیزی که تا روز آخر داخلش نیست نقل و انتقالات است. مثلاً چه کسی باور می کرد علیرضا بیرانوند که منصوریان بارها گفته بود استقلالی است یکمرتبه به پرسپولیس برود و یا کاوه رضایی که پرسپولیسی ها ادعا می کردند با ما به تفاهم رسیده یک شبه استقلالی شود! یا همین محسن مسلمان که مصاحبه کرده بود و گفته بود قلعه نویی بخواهد با هزار تومان استقلالی می شوم و عکسش با پیراهن آبی در کنار نظری جویباری منتشر شده بود یکمرتبه پرسپولیسی شود و سر از تیم رقیب دربیاورد. باقی مثالها را هم که خودتان بهتر می دانید.

لیست ورودی و خروجی !

اگرچه چندبازی مانده به پایانِ لیگ، همه تیم ها نفرات و ترکیب نقل و انتقالات تابستانی شان را مشخص کرده اند و کمتر تیمی هست که نداند چه بازیکنی را در لیست خروج و چه نفراتی را در لیست ورودی خود دارد اما شایداگراز مربیان و یا مدیران تیم هاسوال کنید که اوضاع نقل و انتقالات تیمتان چطور است بدون فوت وقت پاسخ بشنوید ” فعلاً مشخص نیست” در صورتی که خیلی هایشان از وسط فصل قبل با بازیکن موردنظرشان صحبت های لازم را انجام داده و بعضاً حتی بصورت غیرقانونی قرارداد داخلی هم امضا کرده اند و پول هم رد و بدل کرده اند که مبادا بازیکن از دستشان بپرد !

بطور مثال پرسپولیس که سال قبل از نقل و انتقالات تابستانی محروم بودهمان موقع در عین محرومیت با سه بازیکن به توافق رسید که مبادا بخاطر این محرومیت، نیم فصل دوم سرش بی کلاه بماند و این بازیکنان را از دست بدهد.البتهمعمولاً عرف این است که تا روز آخر کسی اسمی از نفرات لیست و یا برنامه های جذب بازیکن نبرد،که نام بردن همانا و رودست خوردن از رقیب و از دست دادن بازیکن همانا ! چرا که اینجا تا روز آخر هم بازیکنان تیم ها را سر کار می گذارند و مثل قاسم دهنوی با ده تا تیم قراردادداخلی می بندند و دست آخر سر از تیم یازدهم در می آورند.

سرخابی ها و مصیبت های قرارداد و تمدید !

هرسال این موقع از فصل، استقلال و پرسپولیس مصیبت بزرگ تری دارند و آن تمدید قرارداد با بازیکنان و یا عقد قرارداد جدید با آنهاست. بازیکنان اسم و رسم دار که طبق رسم من درآوردی و معمولِ فوتبال ما ، یکساله قرارداد می بندند و بازیکنان جوان هم با توصیه های کارشناسی و غیرکارشناسی دیگرانهرچه پیش آید خوش آید را اختیار می کنند. این وسط تیم است که ضرر می کند و وقتی فصل به اتمام می رسد با انبوهی از بازیکنان بدون قرارداد مواجه می شود که هریک برای بستن قرارداد جدید، ساز خودشان را می زنند.

یکی قرارداد مشروط می خواهد، یکی آپشن دار، یکی با پول بیشتر ، یکی با محدودیت کمتر، یکی با قابلیت ترانسفر و دیگری با کسر مالیات از مبلغ قرارداد و خلاصه که دردسرهای این بازار نقل و انتقالات برای تیم ها آزاردهنده و بی پایان است. همه اینها به کنار، راضی کردن این همه بازیکن برای ماندن و نرفتن و همچنین جذب بازیکنان جدید با هزار وعده وعید، یکی از بزرگترین مشکلات تیم های لیگ برتری ماست .

نقل و انتقالات لیگ امسال

لیگ امسال هم مانند سالهای قبل در بحث نقل و انتقالات حسابی پویاست تا حدی که تیمی مثل پارس جنوبی با چیزی حدود 20 بازیکن ورودی و استقلال با 14 بازیکن خروجی از رکوردداران این عرصه محسوب می شوند. پرسپولیس همعلیرغم از دست دادن مربی کاربلدی مثل برانکو و اسپانسر بزرگی همچون حسین هدایتی ،دست به تغییرات شگرف نزده و فعلا توافق با یکی دو بازیکن را در پیش گرفته و پرونده نقل و انتقالاتیش را مسکوت نگه داشته تا دقیقاً روز آخر نقل و انتقالات بفهمیم چه اتفاقاتی افتاده و با چه بازیکنان دیگری به توافق رسیده است.

استقلال اما بغیر از این 14بازیکن خروجی(تا این لحظه) ، 8 الی 9 بازیکن ورودی هم دارد و این حجم از جابجایی برای تیمی که سال گذشته هم تغییرات زیادی داشته منطقی و درست نیست!

البته تیم های دیگر هم بیکار ننشسته اند و هر تیم فراخور بودجه و نیاز خودش در نقل و انتقالات فعال بوده و بازیکنان مورد نظرش را جذب کرده که در این وادی تیم های صنعت نفت و ذوب آهن و پرسپولیس با جذب کمترین تعداد بازیکن، فعلا از بقیه تیم ها در نقل و انتقالات عقب هستند، هرچند همانطور که گفتیم تا روز آخر هیچ چیز مشخص نیست و حتی تا دقیقه آخر امکان دارد هر اتفاقی بیفتد و بازیکن ها از تیمی به تیم دیگر جابجا شوند.

توصیه به هواداران فوتبال

نقل و انتقالات و اینکه کدام بازیکن به کدام تیم می رود بدون شک برای هر فوتبالدوست و طرفدار فوتبالی جذاب است اما توصیه ما به هواداران این است که خودشان را برای شنیدن اخبار این حوزه هلاک و خسته نکنند چرا که آنوقت باید گوشهایشان را برای شنیدن شایعه های بی اساس و حرف های صدمن یک غاز آماده کنند و واقعیت ها را به فراموشی بسپارند.

مثلاً همین چندسال پیش بود که کنعانی زادگان علیرغم اینکه نیم فصل دوم سال 1390 با پرسپولیس قرارداد بسته بود پس از رفتن به خدمت سربازی و حضور در تیم ملوان به استقلال آمد و حسابی هم ادای بازیکنان باتعصب و استقلالی را درآورد اما بعد از مصدومیت و بیرون ماندن حرفهای تندی به زبان آورد و گفت من پرسپولیسی بودم و اصلاً نباید به استقلال می رفتم! سایپا و ماشین سازی مقصدهای بعدی او بودند و حالا دوباره با پرسپولیس قرارداد بسته که با احتساب فصل ناموفقی که در بیرامار پرتغال داشت این هفتمین تیمی است که در طول هشت سال اخیر از روی علاقه قلبی انتخاب می کند. حالا شما به یاد بیاورید که انتقال همین بازیکن به استقلال در زمان خودش چقدر سروصدا به پا کرد و چقدر هواداران سرخابی را به جان هم انداخت! آیا ارزشش را داشت ؟

گاهی وقتها هم توجه بیش از حد به مقوله نقل و انتقالات باعث سرخوردگی هواداران می شود، چون روزها و ساعتها منتظر پیوستن فلان بازیکن به تیمشان می شوند اما وقتی لحظه آخر این اتفاق نمی افتد فوتبال زده می شوند و این یکی دیگر از آسیب های روحی و روانی بازار نقل و انتقالات بر روی هواداران است.

درست مثل کاوه رضایی که حتی روزنامه پرسپولیس رسماً از او بعنوان پنجمین بمب این تیم یادکرده بود اما در دقیقه نود به سمت استقلال چرخید و سر از این تیم درآورد و حتی در دربی پایتخت یک گل زیبا هم به این تیم زد یا مثلا وحید امیری که منصوریان برای استقلالی کردنش تا سر تمرین تیم ملی هم رفت و چون در تیم نفت تهران شاگرد خودش بود همه فکر می کردند به استقلال می آید اما او هم آخر به پرسپولیس پیوست و تمام معادلات نقل و انتقالاتی استقلال را نقش برآب کرد.

سخن پایانی

نقل و انتقالات یکی از جذاب ترین بخش های فوتبال است که پیش تر یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین بخش های آن بشمار می آمد اما اینروزها یکی از تخصصی ترین حوزه های فوتبال و باشگاهداری است چرا که با حرفه ای شدن فوتبال و وارد شدن پول به این ورزش، رقابت تنگاتنگی در میان تیم ها ایجاد کرده که گاهی پیروزی در آن مساوی با قهرمانی یک تیم در یک فصل فوتبالی است. بنابراین تیم ها و هواداران همیشه آن را جدی می گیرند و صدالبته که جذابیت های خاص خودش را دارد. هرچند نقل و انتقالات گاهی وقتها با لابی های پشت پرده، پول های زیرمیزی و یا دروغ، دغل بازی و فساد همراه می شود که این روی زشت آن است اما باید توجه داشت که با تدوین قوانین و تشویق تیم ها به شفاف سازی، میتوان آنها را به یک رقابت سالم چه در بیرون زمین و چه در درون زمین هدایت کرد تا نهایتاً شاهد یک فوتبال عادلانه و لذت بخش بود، فوتبالی که عاملی برای نشاط، شادی و خوشحالی هواداران باشد.

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.