بهداشت روانی در بمباران کرونا !

0
28

مسعود عطری ؛ روزنامه نگار

«بهداشت روانی؛ یعنی داشتن احساس آرامش و امنیت درون و به دور بودن از اضطراب، افسردگی و تعارض های مزمن روانی. از منظر دیگر، بهداشت روانی؛ یعنی بهره مندی از سلامت ذهن و اندیشه و تفکر. درصد قابل توجهی از بیماری های جسمانی، ریشه روان شناختی دارند و بهره مندی از بهداشت روان می تواند بر سلامت جسم اثر مثبتی داشته باشد. از آن سو، سلامت جسم نیز بستر مناسبی برای رسیدن به احساس امنیت درون و سلامت ذهن و روان است».

همه اینها تعاریف و مطالبی است که در کتابها، مقالات و سایتهای مختلف پیرامون بهداشت روانی عنوان شده است. مساله مهمی که حتی در کتابهای درسی مدارس هم گنجانده شده و به دانش آموزان آموزش داده می شود و بدیهی است که بواسطه درگیری اولیاء با تکالیف بچه ها عملاً والدین هم با این عبارت دو کلمه ای آشنایی دارند.

تا اینجای کار همه چیز خوب و عالی است اما مشکل اساسی همان داستان همیشگی تفاوت حرف و عمل است. یعنی ما خیلی وقتها بلدیم زیبا حرف بزنیم، بنویسیم و یا تحلیل کنیم اما پای عمل که می رسد به رسم معمول لنگ می زنیم. البته همیشه در شرایط عادی همه چیز خوب و شیک جلو می رود و در مشکلات است که مشخص می شود چندمرده حلاجیم! اینروزها که کرونا صفر تا صد زندگی ما را درنوردیده ، اهمیت بهداشت روانی بیش از همه چیز در زندگی ما آشکار می شود وگرنه در شرایط عادی و بدون مشکل، صحبت کردن از بهداشت روانی یک اطلاع رسانی محض است و کاربرد ویژه ای ندارد.

روی سخنم در این یادداشت به تمام آنهایی است که از ابتدای ورود کرونا به کشور فقط و فقط مشغول انتشار اخبار بد، تحلیل آمار کشته شدگان و سیاه نمایی های عجیب و غریب هستند. آیا شما اصلا به فکر سلامت روانی مردم جامعه تان هستید؟ آیا به این فکر می کنید که اضطراب، استرس و فشار روحی و روانی ناشی از این اخبار از کرونا خطرناک تر است ؟ اصلا می دانید چه جمعیت کثیری بدون اینکه علایم بیماری داشته باشند مشغول خودبیمارپنداری هستند و چطور روح و روانشان به تاراج رفته !

اگر نمی دانید پیشنهاد می کنم سری به اینترنت بزنید و در مورد بهداشت روانی قدری مطالعه کنید! شاید به این نتیجه رسیدید که گاهی حرف نزدن بهتر از هرگونه اطلاع رسانی است که آرامش روانی مردم را مختل کند.

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.