دانش آموزان، معلمان و مصائب آموزش مجازی!

0
21

مسعود عطری ؛ روزنامه نگار

«نسل تغییر کرده، بچه ها درس نمی خوانند و بیشتر دنبال بازی و تفریح اند. نسل قدیم کجا و نسل جدید کجا؟! » اینها صحبت های یکی از معلمین بازنشسته آموزش و پرورش است که علیرغم بازنشستگی، هنوز هم در برخی مدارس غیرانتفاعی تدریس می کند تا سوای مستمری ماهیانه که کفاف دخل و خرجش را نمی دهد درآمد دیگری هم داشته باشد. صحبت از آموزش مجازی و تدریس در ایام کرونا که می شود، دل پردردی دارد و می گوید: «گوشی موبایل من یک گوشی ساده بود و مجبور شدم برای اینکه به صورت مجازی برای بچه ها تدریس داشته باشم یک گوشی چندمیلیونی بصورت قسطی بخرم! حالا گوشی به کنار، اینترنت و فضای مجازی و طریقه استفاده از آن را بلد نیستم و مدام مجبورم آزمایش و خطا بکنم »   

این صحبتها و خیلی مطالب دیگر که شرح و بسط آن در این مقال نمی گنجد درد دل های معلمی است که در ایام کرونا درگیر مقوله ای غریب به نام آموزش مجازی شده! مساله ای که تا قبل از این هیچ پیش بینی و برنامه ای برایش وجود نداشته و شرایط بحرانی کشور و تعطیلی مدارس موجب شده که این سبک از آموزش در دستور کار قرار بگیرد غافل از اینکه هیچ پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری از سوی دولت برای این موضوع انجام نشده و فقط برای پاک کردن صورت مساله که همانا تعطیلی مدارس و بیکاری بچه هاست نمایشی با عنوان آموزش مجازی درحال اجراست.

یک روز صحبت از سامانه ای به نام «شاد» بعنوان بستری برای ارتباط بین دانش آموز و معلم است و روز دیگر صحبت از عدم امنیت آن بدلیل مشکلات این نرم افزار ! حتی بر فرض تامین امنیت، بزرگترین اشکالی که متوجه این مقوله است توجه نکردن به اقشار آسیب پذیری است که نه تلفن هوشمند دارند و نه اینترنت پرسرعت !

همه اینها درحالی است که نصب نرم افزار فوق نیاز به آپدیت های ویژه تلفن همراه و تنظیمات چندلایه دارد که بعضآ از حیطه دانش فنی معلمان و دانش آموزان خارج است . علاوه بر آن حجم زیاد اینترنت، وقت و زمان بیشتر و همچنین عدم حضور همه دانش آموزان در فضای کلاس بدلیل نداشتن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به نوعی آب در هاون کوبیدن است. اگرچه مشخص نیست چه زمانی کرونا ریشه کن خواهد شد اما پرواضح است که با این رویکرد، مشکلات آموزشی ما هیچوقت حل نخواهند شد.

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.