کاش جامعه پزشکی فراموشکار نباشد!

0
1

مسعود عطری ؛ روزنامه نگار

کرونا جهان را تسخیر کرد. واقعیت تلخی که شاید به ذهن بدبین ترین و منفی باف ترین آدمهای این کره خاکی هم نمی رسید. بیماری عجیبی که اگرچه در فیلم های هالیوودی به تصویر کشیده شده بود اما چیزی نبود جز تخیلات تجاری ذهن فیلم سازان غربی که شاید هرگز تصور نمی کردند آنچه ساخته و پرداخته اند یک روز مثل همه تخیلات عجیب و غریب ژول ورن، رنگ واقعیت به خود بگیرد و تبدیل به کابوسی شود که جهان هم از اسمش به لرزه بیفتد.  

بحرانی همه گیر که بلحاظ تعداد قربانیان، جنگ جهانی را در اذهان تداعی کرد منتها این بار جنگی تمام عیار بین یک ویروس و یک دنیا با این تفاوت که سربازان خط مقدم این نبرد، کادر درمانی و جامعه پزشکی بودند که جان برکف ایستادند و تا امروز در برابر آن مقاومتی جانانه کرده اند. پزشکان و پرستارانی که بدون امکانات کافی و در بالاترین ساعتهای کاری با قبول ریسک بالای سرایت بیماری کم کاری نکردند و حتی چندبرابر بیشتر از توان خود به بیماران رسیدگی و «بنی آدم اعضای یکدیگرند» را در عمل معنا کردند.

اما این تمام ماجرا نیست و مثل همیشه در تمام بحرانها با دو طیف طرف هستیم ! گروهی منفعت طلب و گروهی شهادت طلب ! تکلیف شهادت طلبها که مشخص است. آنها همان پزشکان و پرستارانی هستند که لباس گان، ماسک و تجهیزات لازم برای محافظت از جان خودشان را نداشتند اما لباس چندلایه پوشیدند، سفره یکبار مصرف دور دهان خود بستند و خم به ابرو نیاوردند و بی منت ایستادند و به مردم خدمت کردند و تا به امروز بسیاری از آنها جان خود را برای حفظ سلامت مردم از دست داده اند.

در این میان اما منفعت طلبان چه کردند؟ برخی در قالب پزشک و پرستار اگرچه سوگند خورده بودند که برای حفظ جان مردم بکوشند اما جان خود را برداشتند و روانه ویلاهای لاکچری خود شدند. برخی در قالب داروخانه ها اقلام ضروری را احتکار کردند و چندبرابر فروختند. برخی هم در قالب آزمایشگاه های تشخیص کرونا، مردم را با آزمایشهای جعلی فریفتند و بطور کلی از کرونا برای خودشان منبع درآمد ساختند.

کرونا یکروز تمام می شود و زندگی در سایه سلامتی دوباره آغاز ! آنروز خیلی ها دیگر در میان ما نیستند. از جمله همین کادر درمانی جان برکف! اما شک ندارم که پساکرونا به رسم روزگار، محفلِ جولان منفعت طلبهاست! کاش جامعه پزشکی فراموشکار نباشد!

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.