✅مرگِ عالِم ؛ مرگ عالَم است !

0
91

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

◀️ هنوز یک غصه و درد را بطور کامل هضم نکرده ایم که چرخ روزگار اندوه و افسوسی دیگر را جایگزین آن می کند . صحبت از فوت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی کشور است که در سن چهل سالگی و وقتی که هنوز بسیار برای زندگی فرصت داشت از میان ما رفت و برگی دیگر از افتخارات این سرزمین به بایگانی خاطرات پیوست .

◀️ آنچنان که سایت های مختلف از این نابغه ریاضی جهان نوشته اند او در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی برندهٔ جایزهٔ نمرهٔ کامل شد. وی همچنین نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛نخستین کسی دو سال مدال طلا گرفت و در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت .

◀️ میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضی از دانشگاه شریف و دکتریِ خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت. از افتخارات میرزاخانی همین بس که بعنوان یک بانوی ایرانی با تمامی محدودیت هایی که داشت قله های افتخار و پیشرفت و ترقی را یک به یک پیمود و در نهایت به هرآنچه که از علم و دانش می خواست رسید .

◀️ اگرچه بیماری سرطان به او فرصتی برای زندگی نداد و زودتر از آن چیزی که در ذهن ماست دنیا را ترک کرد اما تقدیر او چنین بود و کاری از ما ساخته نیست جز اینکه برای شادی روحش دعا کنیم . دوستی در صفحات اجتماعی نوشته بود مرگ عالِم ، مرگ عالَم است و چه درست نوشته بود چرا که بواقع مرگ چنین انسانهای فرهیخته ای بسیار ناراحت کننده است .

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

⭕️در صورت تمایل میتوانید با کلیک روی کانال زیر و عضویت در کانال ، مطالب من را دنبال کنید .
@MasoodAtri

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.