✅ اندر حکایت ژست های روشنفکرانه !!

0
133

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

✳️ هر وقت ماه رمضان یا یک مراسم مذهبی و اعتقادی مانند مراسم حج یا مراسمی چون عزاداری ماه محرم فرا می رسد پیام های روشنفکرانه هم در سطح جامعه افزایش پیدا می کند . پیام هایی که معمولاً در نکوهش اعتقادات مذهبی و اعمال و مناسک آنها و جایگزینی آن با اعمالی است که به زعم این منتقدان خداپسندانه تر از این کارهاست .

❎ مثلاً در شبکه های اجتماعی عکس مادری را گذاشته اند که در حال برداشتن ته مانده غذا از سطل زباله است و زیر آن نوشته اند « هر وقت توانستیم حال مادری را درک کنیم که بجای یخچال، از سطل آشغال برای بچه هایش غذا بر میدارد؛ آنوقت معنی واقعی روزه داری را درک کرده ا یم! » و با این جمله کنایه ای معنی دار به آنهایی زده اند که روزه می گیرند و یا این واجب الهی را بجا می آورند.

✳️ بزرگترین هنر این دوستان هم در این نوع کنایه زدن ها این است که با زبان بی زبانی ژست های روشنفکری می گیرند که مثلاً کمک کردن به خلق ثوابش بیشتر از روزه داری است یا مثلا در ایام حج مدام مردم را تشویق می کنند که به حج نروند و به جای آن جهیزیه عروس بدهند و فقرا را دریابند و یا هنگام نذری دادن در مراسم عاشورا این کار را بیهوده قلمداد می کنند و عنوان می کنند کاش بجای آن به داد فقرا برسیم .

⁉️  شاید کلیدی ترین پاسخی که بتوان به این ژست ها و این انتقادات روشنفکرانه داد این باشد که بگوییم چرا فقط از کیسه دین برای انتقاد خرج می کنید ؟ مگر رسیدن به فقرا زمان و فصل و جنسیت و قشر خاص می شناسد ؟ چرا به آنهایی که سالی دوازده بار به سفرهای خارجی اروپایی می روند انتقاد نمی کنید که هزینه سفرهایشان را خرج فقرا و محرومان کنند ؟ چرا به آنهایی که هزینه یک وعده غذایشان در گران قیمت ترین رستوران های شهر اندازه حقوق یک ماه یک کارگر است انتقاد نمی کنید که به فقرا و محرومان کمک کنند ؟

⭕️ در هر حال بنظر می رسد دیگر دوران این ژست های روشنفکرانه به پایان رسیده باشد و هرکس با توجه به بینش و دانش خودش بداند که بزرگترین و موثرترین مسئله در زندگی بشر نظم و تعادل است و آن هم بدان معناست که هر چیزی و هرکاری را در جای خودش و بصورت درست و صحیح انجام بدهیم تا با این روش به سمت جامعه ای آرمانی و عدالت محور گام برداریم .

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

⭕️در صورت تمایل میتوانید با کلیک روی کانال زیر و عضویت در کانال ، مطالب من را دنبال کنید .
www.t.me/masoodatri

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.