✅ هر چقدر فکر می کنم متوجه سیاست های یک بام و دو هوای مسئولان فرهنگی و تصمیم گیران مسائل کلان کشور در بحث موسیقی نمی شوم . از نظر دین مبین اسلام غنا و یا اصولا موسیقی به سبک امروز لهو و لعب و سبک شمرده می شود و در روایات بسیاری از ائمه داریم که در بحث موسیقی بسیار سخت گیر بوده اند و اصولا خیلی از آدمهای مذهبی هم بواسطه روایات رسیده موسیقی گریز هستند و حتی فرزندانشان را نیز از استفاده از آلات و ادوات موسیقی حتی بشکل سنتی مانند سنتور و … نهی می کنند .

✳️  پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ نیز تا امروز که یادمان می آید نمایش ساز بصورت آشکار جزو خطوط قرمز رسانه بوده و هنور هم که هنوز است به ندرت در یک برنامه زنده و یا حتی غیرزنده و از قبل ضبط شده تلویزیونی ، سازِنواخته شده نمایش داده شود و این موضوع به اصطلاح در کشور ما تابو است .

✳️ اما از حدود ۱۰ سال پیش تا به امروز قدری عنان و افسار موسیقی در کشور رها شده و گویا متولیان امر صلاح دیده اند قدری با ملاحظه با این مسئله برخورد کنند .هرچند هرازچندگاهی می بینیم و می شنویم که گروهی موسوم به فلان جناح کنسرت خواننده ای را برهم ریخته اند و یا مانع برگزاری آن شده اند اما بشخصه اعتقاد دارم که خط و خطوط مشخص شده برای موسیقی ایران اصلا واضح و شفاف نیست بطوری که شما بعنوان یک شنونده نمی توانید تشخیص بدهید که چرا یک کار با فلان مشخصات مجوز می گیرد و کار دیگر نه و اصولا این موضوع تبدیل به معمایی پیچیده در مارکت موسیقی ایرانی شده است .

⁉️  همیشه به عنوان یک شهروند دوست داشتم که بدانم روند دریافت مجوز برای انتشار یک آلبوم چگونه است و چرا یک هنرمند که در مسابقه خوانندگی یک شبکه ماهواره ای شرکت کرده در ایران مجوز کار می گیرد و به حکم رفاقت با مجریان تلویزیون وارد ویترین برنامه های سیما می شود اما هنرمندان نام آشنای دیگر با کارهایی ماندگارتر و وطنی تر کارهایشان در وزارت ارشاد گیر می کند و درست زمانی مجوز می گیرند که دیگر آن سبک موسیقی قابل ارائه به بازار نیست .

? مثالهای زیادی از این دست داریم که خودتان بهتر از من می دانید و گفتنش چیزی جز تکرار مکررات نیست . مثالهایی که نشات گرفته از سیاست یک بام و دو هوای مسئولان فرهنگی کشور در زمینه مجوز به آثار موسیقی است  و به اندازه کافی  پرابهام و سوال برانگیز است .البته شاید اگر پای صحبت این مسئولان هم بنشینی هزار و یک دلیل قانع کننده بیاورند که دست آخر به باورهای آنان در راستای اعطای مجوز و یا عدم صدور مجوز احترام بگذاری و قانع شوی !
کسی چه می داند ؟!

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.