✅نمایشگاه کتاب یا ویندوشاپینگ !

0
346

?در فرهنگ لغت فرنگی کلمه window shopping به فعالیتی گفته می شود که در طی آن افراد بجای خرید کالا و یا محصولات فقط و فقط به نیت گذران وقت از پشت شیشه یا ویترین مغازه ها و فروشگاهها اجناس و کالاها را تماشا می کنند و اصولاً قصد و نیتی برای خرید ندارند . شاید این موضوع بیشتر در میان خانم ها فراگیر باشد اما بواقع زن و مرد ندارد و برخی وقت ها این مسئله از یک عادت شخصی فراتر رفته و تبدیل به یک فرهنگ و هنجار عمومی می شود .

بطور مثال هروقت به نمایشگاه کتاب می رویم افرادی را می بینیم که صرفاً برای گشت و گذار و تماشای غرفه ها و گذران وقت در یک محیط جذاب به آنجا آمده اند و بعضاً حتی تمام غرفه ها را هم ویندوشاپینگ می کنند به نیت اینکه یک چهره معروف ببینند و یک عکس سلفی آنچنانی برای اینستاگرامشان دست و پا کنند . هنگام خروج از نمایشگاه هم عملاً خبری از خرید کتاب و محصولات فرهنگی نیست و نهایتاً با یک پاکت پر از تبلیغات رایگان غرفه ها به خانه برمی گردند .

⭕️شاید اصولی تر این باشد که کسی که برای حضور در نمایشگاه کتاب برنامه ریزی می کند از قبل لیستی تهیه کرده باشد و یا برای مشاهده و خرید آثار یک نویسنده و یا یک انتشارات به نمایشگاه برود و در حین خرید محصولات مورد نظرش از غرفه های دیگر هم بازدیدی داشته باشد تا اگر کتاب جدید یا محصول خوبی نظرش را جلب کرد نسبت به تهیه آن اقدام کند اما متاسفانه آمارهای دم دستی نشان می دهند که اغلب افرادی که به نمایشگاه کتاب می روند مصداق ضرب المثل هرچه پیش آید خوش آید صرفاً برای گذران وقت و ویندوشاپینگ در نمایشگاه حضور دارند و این برای ما که داعیه فرهنگ و هنر داریم زیاد جالب و پسندیده نیست چون نمایشگاه کتاب با فروشگاه لباس ، کفش یا زیورآلات تفاوت ها دارد !!!
✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار     #روزنامه_امتیاز   #نمایشگاه_کتاب

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.