✅ ژول ورن ، گذرگاهی برای نوشتن

0
320

1⃣  دقیقا کلاس دوم ابتدایی بودم که بخاطر نمرات خوبم در امتحانات ثلث اول ، پدرم کتاب آقای سزار را برایم هدیه خرید .کتابی با جلد سفید رنگ که حدودا ۲۳۷ صفحه بود . برای من که آن زمان دانش آموز کلاس دوم بودم کتاب سنگینی بود اما پدرم که  بسیار اهل مطالعه و با سواد بود به من گفت : این را بخوان ، هر جایی هم که مشکل داشتی و نفهمیدی زیرش خط بکش تا من برایت معنی اش را بگویم …

2⃣ خیلی ذوق داشتم ، تا جایی که این کتاب را کامل خواندم و لغات سختی هم یاد گرفتم .یادش بخیر یکی از این لغات کلمه مُشرِف بود … یکجایی از کتاب نوشته شده بود از تپه ها و بلندی های مُشرِف بر … یادش بخیر که پدرم چقدر مثال زد تا معنی کلمه مشرف را متوجه شوم .

3⃣ ذوق و شوق خواندن این کتاب مرا با ژول ورن و ادبیات نوشتاری او آشنا کرد بطوری که پدرم هر ثلث وقتی کارنامه می گرفتم یکی از کتاب های او را به من هدیه می داد . سوم ابتدایی که بودم بخاطر مطالعه این کتاب ها تسلطم به نوشتن زیاد شده بود بطوری که وقتی درس انشا داشتیم یکضرب انشا را روی برگه اصلی می نوشتم آنهم چهار پنج صفحه . قدیمها رسم بود اول انشا را چرکنویس می کردیم بعدا روی برگه اصلی می نوشتیم اما من از همان کلاس سوم ابتدایی یکضرب انشا را بدون غلط وخط خوردگی روی برگه اصلی می نوشتم و زیاد هم می نوشتم و خوب هم می نوشتم  بطوری که برگه انشایم بین معلمان ابتدایی مدرسه دست به دست می گشت و میگفتند بچه جان چطوری اینقدر مسلط ، خوش خط و خوب می نویسی که حتی غلط هم نداری و خط خوردگی هم ندارد …

4⃣ راز نوشتن من با ژول ورن شروع شد ، ژول ورنی که خودش یک دنیا راز را کشف کرد و خیلی از اختراعات بشری را با قوه تخیلش صدها سال قبل از  اختراع به رشته تحریر درآورد .از هواپیما گرفته در کتاب فاتح آسمانها ، تا تلفن در کتاب خانه مرموز ، زیردریایی ، سفر به کره ماه و دهها کتاب دیگر که اکنون بیش از یک طبقه از کتابخانه شخصی مرا به خود اختصاص داده اند .

5⃣ تمام عشق دوران کودکی ام این بود که پول بدست بیاورم و بروم کتابفروشی سر میدان نزدیک خانه مان یک کتاب ژول ورن بخرم .چه کتابهایی !! فرزندان ناخدا گرانت ، دور دنیا دز ۸۰ روز ، سفینه مهیب ، کارابان لجوج ، پرواز با بالن بر فراز آفریقا ، میشل استروگف ، مدرسه رابینسون ها ، سفر به مرکز زمین ، جزیره اسرار آمیز ، ناخدای پانزده ساله ،اشعه سبز ، آتشفشان طلایی ، فاتح آسمانها ، آقای سزار ، دیوار چین ، جزیره یخبندان ، ستاره جنوب ،اژدهای دریایی ،شهر شناور ، ماجرای یک شهر و کتاب پاریس در قرن بیستم که در دوران خدمت بدستم رسید همه و همه خاطرات کودکی مرا زنده می کنند. اسم خیلی از کتاب ها را یادم نیست اما با این مشغله فکری این روزها همینهایی را هم که یادم مانده جای شکرش باقی است .

6⃣خیلی از اینکه بواسطه پدرم به وادی کتاب و آنهم نویسنده ای چون  ژول ورن کشیده شدم خوشحالم و صد البته علاقه درونی خودم هم در این موضوع دخیل بوده است . این کتاب و کتابخوانی سبب شد نوشتارم تقویت شود و به نوشتن علاقه پیدا کنم و از آن نترسم و هرازچندگاهی حتی برای دل خودم هم که شده بنویسم .

7⃣ شاید بد نباشد که در پایان از سه نفر بخاطر این موضوع تشکر کنم :

✅ پدرم که نقش بسزایی در شکل گیری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در من داشت و روحش شاد باشد .

✅ ژول ورن نویسنده فرانسوی که آنقدر نوشته هایش کشش داشت  که توانست  یک دانش آموز دوم ابتدایی را به خود جذب کند.

✅ هوشیار رزم آزما مترجم بسیاری از آثار ژول ورن که دریچه ای از آثار وی را با ترجمه های خوب و رسایش به روی خوانندگان آثار ژول ورن گشود .

?✳️? ⛔️ در پایان به تمامی پدرها و مادرها توصیه می کنم علاوه بر کتابهای درسی ، فرزندانشان را به خواندن کتب غیردرسی هم ترغیب کنند تا از این طریق سطح معلومات و اندوخته های فرزندانشان بالاتر برود . اگر هم کتابهای ژول ورن دستتان آمد و ورقی به آنها زدید که چه بهتر !!! البته حتما آنموقع یادی از من هم بکنید …
✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار      #خاطرات #یادداشتها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.