✍ مسعودعطری/  ✅ معمای برف و تگرگ در بهار !!!

1⃣سالها پيش بود که زمين لرزه اي با قدرت نزديک به 9 ريشتر ژاپن را لرزاند و باعث شد تا طول شبانه روز روي زمين کوتاهتر و محور سياره ما نيز جابجا شود.
بر اساس محاسبات ريچاد گراس از دانشمندان ناسا زلزله ژاپن باعث شده است تا زمين اندکي سريعتر به دور خود بچرخد و بدين ترتيب طول شبانه روز 1.8ميکرو ثانيه کاهش يافته است.  زلزله 8.8 ريشتري شيلي نيز بر مبناي محاسبات گراس و همکارانش، باعث کاهش 1.26 ميکرو ثانيه اي زمين و تغيير 8 سانتيمتري محور زمين شده بود.

2⃣محاسبات مشابهي که بعد از زمين لرزه وحشتناک 9 ريشتري سال2004  سوماترا انجام شد نيز نشان از آن داشت که آن لرزه باعث کاهش 6.8 ميکرو ثانيه اي گردش زمين و تغيير 7 سانتيمتري محور فيگور زمين شده است.

3⃣گردش زمين هميشه در حال تغيير است و اين تنها زلزله ها نيستند که آن را تغيير مي دهند، بلکه عوامل بسيار موثرتري همچون، تغيير در شرايط اقليمي، جريان هاي بادي و جريان هاي اقيانوسي سبب اين تغييرات مي شوند.بنابراين در طول يک سال باعث افزايش يا کاهشي معادل تقريبا 1 ميلي ثانيه در طول مدت گردش وضعي زمين مي شوند که اين ميانگين 550 برابر مقدار تغييري است که زلزله ژاپن به وجود آورده است.
⚡️ از وبلاگ #پوریا_ناظمی با اندکی تلخیص توسط #مسعودعطری

✍ مسعودعطری_ نميدانم از لحاظ علمي اين درست است يا نه اما بنظر مي رسد اين تغييرات و اين جابجايي هايي که در محور زمين رخ مي دهد سبب مي شود فصل ها بهم بريزند و شاهد اين باشيم که در بهارمان همچون زمستان برف و تگرگ ببارد و در پاييزمان بجاي باران هواي گرم تابستاني و همچنين در زمستانمان بجاي برف و تگرگ ،  باران پاييزي را تجربه کنيم .چيزي که در طول  10 سال گذشته شاهدش بوده ايم و قديم ترها کسي بياد نمي آورد که مثلاً در بهار برف ببارد و یا اینقدر تغییرات عدیده در فصل ها را شاهد باشیم .
فقط یکی از نتایج ملموس اين تغييرات  از بين رفتن کشاورزي و سوختن تمام شکوفه ها و درختان و ميوه هاست که بخاطر اين جابجايي فصل ها اتفاق مي افتد و مشخص نيست سالهاي بعد چه بلايي بر سر کره زمين و مردمان روي آن خواهد آمد .
آلودگي هوا ، گرم شدن کره زمين و همچنين تغيير مدار و یا کاهش شب و روز و ..همه و همه از مشکلاتي است که اين روزها مردم کره زمين با آن مواجه هستند و مشخص نيست آينده ما و همه موجودات اين سياره چه خواهد شد ؟! این یک هشدار نیست اما شاید دغدغه یک بشر کنجکاو روی زمین  باشد که بخواهد بداند آینده او را به کجا و چه سمتی خواهد کشید !! ..

? عکس مربوط به بارش تگرگ در سنندج است که #ستار_کریمی برایم ارسال کرده و اشاره کرده که این بارش تگرگِ بهاری خسارات زیادی به کشاورزان وارد کرده است.
✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

توسطنادریان
منبعپارسی گروپ
اشتراک گذاری
مطلب قبلی✅ و باز هم عقب نشینی فدراسیون !!
مطلب بعدیدرباره من و اِفاضات مسعودی !
admin
مسعود عطری ، 31ساله ،کارشناس ارشد مهندسی صنایع ، نویسنده و روزنامه نگار، مدیر پرتال خبری ،طراح وب سایت و فعال در زمینه گردشگری .علاقمندیهای من علاوه بر نوشتن ، مطالعه اخبار، موسیقی،مطالعه فرهنگها و مذاهب و ... هستند . این سایت یکی از چندین سایت خبری است که من با علاقه بسیار در آن فعالیت میکنم .

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.