اخبار کوتاه فوتبالی !

0
16

مسعودعطری؛ روزنامه نگار

ایران-قطر؛ نبرد نابرابر !

بازی ایران و قطر نزدیک است و چشم امید ما به بازیکنان و کادر فنی تیم ملی بخصوص کارلوس کی روش دوخته شده تا مثل چند سال اخیر برای قطر گربه سیاه باشیم و با پیروزی بر این تیمِ چند ملیتی راه صعود به جام جهانی را هموارتر از گذشته کنیم . در این میان اما بازی ما با قطر از اصل و ریشه نبردی نابرابر است چرا که اصلا در هیچ چیز با هم همخوانی نداریم نه در بازیکنان و نه در تدارکات !!! در بحث بازیکنان همین بس که قطر چندین سال است در تمامی رده های ملی به جاده خاکی زده و از بازیکنان چند ملیتی برای تیم هایش استفاده میکند تا به زور این بازیکنان از رده تیم های درجه چندم آسیا به تیم های درجه یک این قاره بپیوندد کما اینکه در بسیاری از رشته های ورزشی به لطف همین بازیکنان چند ملیتی توانسته به موفقیت هایی هم برسد . تا اینجای کار که بخاطر وجود بازیکنان چند ملیتی در تیم قطر نبرد میان ما و این تیم نابرابر است و این را همه قبول دارند اما از اینجا به بعد مسائلی هست که خودمان به این نابرابری دامن می زنیم !!! یعنی بحث تدارکات تیم ملی !!! قطر پس از قرعه کشی دورنهایی مرحله مقدماتی جام جهانی تا کنون سه اردوی تدارکاتی (2 بار در دوحه و یکبار در سوییس) برگزار کرده و 5 بازی دوستانه هم با تیم های ملی عراق ، اردن ،تایلند و تیم های باشگاهی رئال بتیس و الغرافه انجام داده است در حالیکه اردوهای تدارکاتی ما که قرار بود در ارمنستان و اتریش برگزار گردد یکی پس از دیگری لغو شد و این آخر فقط اردوی 13 روزه ایتالیا به دادمان رسید وگرنه شاید بدون اردو به مصاف قطر میرفتیم . تعداد بازی های تدارکاتی ما هم فقط دو بازی با تیم های سری B ایتالیایی بود که در مقایسه با قطر باید گفت از نظر تدارکات ضعیف عمل کرده ایم و این همان نبرد نابرابری است که مسئولیتش به گردن خودمان است و باید بدانیم که اگر کم کاری میکنیم بعداً باید تاوانش را هم پس بدهیم و همیشه تماشاگر 100 هزارنفری و استادیوم خانگی و غیرت ایرانی کارساز نیست و گاهی اوقات باید اینقدر در زمینه تدارکات خوب عمل کرد که کارمان به اما و اگرها نکشد . در هر صورت امیدواریم که تیم ملی کشورمان همچون بازی های گذشته در مقابل قطر خوب ظاهر شود و نتیجه بازی به نفع ما رقم بخورد. هرچند هنوز هم معتقدیم این نبرد نابرابر است اما شاید حضور کی روش روی نیمکت تیم ملی ایران قدری کفه ترازو را به سمت ما سنگین تر کند .

از برنج تا اسطوره !!!

کش و قوس های رفتن و آمدن بازیکنان یاغی پرسپولیس هنوز ادامه دارد و بقولی این قصه سر دراز دارد و معلوم نیست تا کی تیتر یک اخبار ورزشی خواهد بود. در این میان برانکو هم که بعد از رفتن طارمی و رضاییان بشدت از آنها گلایه داشت و میگفت کاش آنها جنتلمنانه رفتار میکردند و دیگر جایی در این تیم ندارند حالا به این نتیجه رسیده که باید بی خیال رفتار جنتلمنانه شد و بقولی همان رفتار “علی اصغری” را عشق است . تازگی ها هم که پروین مصاحبه کرده و گفته برانکو “علی پروینی” تمرین میدهد و با این اوصاف باید ببینیم آیا ادبیات برانکو هم در طول این مدت تغییر میکند و چلنگر میتواند مثل سابق همه حرفهایش را ترجمه کند یا نه !! تماشاگران پرسپولیس هم به این سیستم “علی اصغری” عادت کرده اند و بقولی برایشان “هرچه پیش آید خوش آید” عادی شده است . هیچوقت یادمان نمی رود که یکروز بخاطر رفتن طارمی بیانیه دادند که ” تو را خودمان آدم کردیم !!! تا قبل از این در گوگل میزدیم طارمی ،عکس برنج می اومد اما اومدی پرسپولیس و آدمت کردیم حالا واسه ما ناز میکنی !! ”  اما بعد از برگشت طارمی پیام های قبلی را فراموش کردند و نوشتند ” خوش آمدی اسطوره !!! ” اینکه چطور یک شبه یکی از برنج تبدیل به اسطوره می شود را ما نمیدانیم اما مسلماً برانکو هم همین چیزها را دیده که قید رفتار جنتلمنانه را زده ، حتما او هم ترسیده یک شبه از عنوان ” پروفسور” به عنوان” دیپلم ردی” تنزل پیدا کند . کسی چه میداند ؟

سنگ اندازی یا آجر پراکنی !!!

یادش بخیر روزهای مدرسه !!! یک معلم ریاضی داشتیم بنام آقای حمیدی . یادم می آید یکبار که یکی از بچه ها سرکلاس به شوخی به یکی سنگ یا گچ پرتاب کرد ، آقای حمیدی اون دانش آموز رو از کلاس بیرون کرد و خطاب به همه بچه ها گفت : امروز که سنگ میندازه ، مسلماً فردا آجر میندازه !!! حرفش برای ماها خنده دار بود تا آموزنده اما بعدها معنیش رو فهمیدیم و منظور این بود که از درس به جایی نمی رسه و باید بره سر ساختمون کارگری کنه و آجر بندازه بالا !!! راستش امروز که میخواستم در مورد سنگ اندازی های تیم های رقیب مثل سپاهان و نفت و پرسپولیس در دادن بازیکنان به استقلال بنویسم یاد اون سنگ و آجر افتادم !!! از این بابت که واقعا دیگه کار بعضی از این تیم های رقیب از سنگ اندازی گذشته و رسماً دارند آجر پرتاب میکنند !!! بازیکن را نمیخواهند ولی به تیم دیگر هم نمی دهند و نمیگذارند به استقلال هم بیاید و یا آنقدر دست دست میکنند که تیم دیگری سراغش می آید و با او قرارداد می بندد !!! و این واقعاً کلافه کننده است که منصوریان از ابتدای فصل مدام دنبال بازیکنانی هست که تیمهایشان اجازه حضور نمیدهند یا تهدید به شکایت از آن بازیکن میکنند . آخرین نمونه آن هم ” مجتبی حقدوست”  بازیکن نفت است که با تیمش به اردو هم نرفته و بقولی در لیست مازاد این تیم قرار دارد اما به حکم اینکه مدیر روابط عمومی این باشگاه مقداری (بخوانید بشدت ) تمایل به پرسپولیس دارد کمی سنگ (بخوانید آجر) جلوی پای استقلال می اندازند و این سنگ اندازی یا بقولی آجرپراکنی ها معلوم نیست تا کی برای منصوریان و تیمش ادامه دارد !!!

فدراسیون فوتبال کجاست ؟

سالهاست که به حکم تجربه به ما ثابت شده که در این فوتبال باید اول بلا سرمان بیاید تا بعد از آن بنشینیم و راه حلی برایش پیدا کنیم . صحبت از بازی هنرمندان و ستارگان لالیگاست ، جایی که یک تیم مثل تیم هنرمندان خودسرانه از بازیکنان لالیگا برای حضور در ایران دعوت میکند و بعد برای پربار شدن این بازی نام بازی را به ” بازی خداحافظی آقای ایکس ” تغییر میدهد و سپس به خاطر اعتباری که آقای ایکس دارد بازیکنان سرشناس ومهم برای بازی صف می کشند و نتیجه این می شود که کلی پول و اسپانسر بنام آقای ایکس و بازی خیریه و به کام آقایان این وسط جابجا می شود و معلوم نمی شود اصلا در این چالش فوتبالی فدراسیون فوتبال کشور به عنوان بالاترین نهاد فوتبالی ایران کجاست ؟

اما قبل از بازی وقتی آقای ایکس متوجه می شود که نیت خیرخواهانه ای در کار نیست و یک دلالی آشکار برای پرداخت بدهی در جریان است در بازی شرکت نمیکند و دیگران هم بخاطر او قید حضور را می زنند و با هر ضرب و زوری بالاخره بازی با 1000 تماشاچی برگزار میشود و آخرِ سر مسئولان تیم هنرمندان بخاطر فشار چک برگشتی راهی بیمارستان می شوند و یکی هم بیانیه میدهد : – آقای ایکس شما اصلا ایکس چی چی هم نیستی ؟ نگذار بگم لالیگایی ها پشت سرت چی میگفتند!!!  و خلاصه این قصه سر دراز دارد و بیشتر از اینکه یک تفریح و شادی خیرخواهانه دسته جمعی باشد یک جدال زشت و بی سرانجام است . کاش فدراسیون فوتبال که متولی فوتبال این مملکت است خودش دست بکار شود و اگر قرار است بازی دوستانه یا خیرخواهانه ای در این مملکت برگزار شود خودش همه چیز را از صفر تا صد در دست بگیرد تا دیگر نه ابهامی در مسائل مالی وجود داشته باشد و نه شاهد اینهمه بیانیه و حرف های “خاله زنکی ” پشت سر این و آن باشیم .ما فقط برای بازی های لیگ و یا رفتن به جام جهانی سراغ فدراسیون را نمی گیریم و اینطور مواقع هم حق داریم که بدانیم فدراسیون فوتبال کجاست ؟

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.