وقتی پول حرف اول را میزند !

0
16

مسعودعطری ؛ روزنامه نگار

فرقی نمی کند که کیستی  !!! میخواهی امیرقلعه نویی باش یا علی دایی !!! پرویز مظلومی باش یا علیرضا منصوریان  !!! مورینیو ، کاپلو ، اصلا فرگوسن باش و یا حتی کارلوس کیروش … استقلال باش یا پرسپولیس،  رئال یا بارسلونا …

وقتی پول حرف اول را میزند دیگر مهم نیست که تو کیستی … این پول است که به توی سرمربی و تیمت ارزش میبخشد و همه را به سمت تو جذب میکند . پول که باشد همه چیز هست اما وای از روزی که پول نباشد !!!        

– وقتی پول نداری مسلماً نمیتوانی تیم خوبی ببندی . حتی اگر بهترین مربی باشی و کلی بازیکن آرزوی بازی کردن در تیم تو را داشته باشند بخاطر بی پولی نمیتوانی نفرات خوبی را جذب کنی و در نتیجه نخواهی توانست انتظارات هواداران را برآورده کنی .. حتی اگر در خوش بینانه ترین حالت بهترین بازیکنان را هم بخاطر اعتبار تیم و یا خودت جذب کنی کار هنرمندانه ای نکرده ای چون تیمی که بدون پول و با هزار وعده و وعید بسته می شود مثل باروت در حال انفجار است. بالاخره بازیکنان هم برای خودشان خرج دارند و پول میخواهند و نهایتاً  یک الی دو هفته که پول نگیرند از هفته سوم شروع میکنند به اعتراض کردن و درخواست پول و کاری هم ندارند که تیم پول ندارد ، آنها قرارداد بسته اند و پولشان را میخواهند و این یعنی شروع یک فاجعه بزرگ …

– وقتی پول نباشد برخی از بازیکنان سر تمرین نمی آیند و باصطلاح قهر میکنند  تا با اعمال فشار روی باشگاه و سرمربی به خواسته خود برسند . برخی دیگر با چند واسطه پیغام پسغام میفرستند که پولمان را بدهید  . عده ای  در رختکن داد و بیداد میکنند که چرا فلانی بخاطر عدم دریافت پول سر تمرین نمی آید ولی ما با شرایط مشابه باید تمرین کنیم . خیلی ها بخاطر نرسیدن پول ، رضایتنامه میخواهند و ندای رفتن سر می دهند و خلاصه اینکه در عالم فوتبال،  پول یعنی چاره مشکلات و دوای درد و وقتی پول نداشته باشی مسلماً آرامش هم نداری .

گذشت قدیم ترها که رنگ ها و پیراهن ها حرمت داشت و در رختکن بخاطر پاک کردن عرق صورت با پیراهن تیم ، بین بازیکنان جرو بحث راه می افتاد که این پیراهن مقدس است و نباید با آن عرق صورتت را خشک کنی . گذشت آن روزها که پیراهن تیم ارزش بود و حضور روی نیکمت تیم های بزرگی چون استقلال و پرسپولیس افتخار، و گذشت آن روزها که پول ، متر و معیاری برای تعصب و عشق نبود . حالا حرمت فقط پول است و وقتی نباشد نیمکت نشینی نه تنها افتخار نیست بلکه توهین تلقی می شود و بازیکن تعویضی به خودش حق میدهد چون پول نگرفته با لگد به کلمن آب بزند و یا پیراهنش را از تن درآورده و بر زمین بکوبد و توجیهش این باشد که ما بدون پول داریم بازی میکنیم !!! پس داریم لطف میکنیم !!!

آری اینروزها اگر پول نباشد انگار تعصب هم نیست و در واقع مقدار پول بیشتر است که رنگ پیراهنها را مشخص میکند نه عشق و تعصب !!! هر تیمی بیشتر پول بدهد بازیکنان بهتری میگیرد و اصولا در قافله نقل و انتقالات تیمی پیروز میدان نبرد است که پول بیشتری بدهد و خرج بیشتری داشته باشد . هر تیمی هم که پول نداشته باشد گویی یتیم است و درمانده و مسلماً سهمی از بازیکنان شاخص لیگ نخواهد داشت .

شاید جالب باشد که بدانیم رنگ پیراهن کودکی خیلی از بازیکنان هم بستگی به پول بیشتر دارد . یعنی اگر تیمی پیدا شود که پول بیشتری به یک بازیکن بدهد رنگ پیراهن دوران کودکی او فوراً همان رنگی می شود ..

برخی از بازیکنان هم هستند که بخاطر پول بیشتر حاضرند نقش مارکوپولو را بازی کنند، از این شهر به آن شهر . یعنی از تیم اول لیگ برتر شروع میکنند و هر سال در یک تیم جدید هستند و در رزومه شان فقط بازی در تیم خواجه حافظ شیرازی دیده نمی شود (احتمالا بدلیل اینکه شاه شجاع پیش پرداخت خوبی نداده تا حافظ تیمی در حد لیگ برتر ببندد )

از بازیکنان که بگذریم به مربیان می رسیم …

وقتی پول نباشد مربیان هم نمیتوانند مربیگری کنند . یکی دو هفته طاقت می آورند و سپس اولتیماتوم میدهند اما وقتی میبینند در هفته های بعدی باز هم از پول خبری نیست قید مربیگری را می زنند و عطایش را به لقایش می بخشند و یا برخی مربیان بخاطر بی پولی بازیکنان را تحریک میکنند که در تمرین حضور پیدا نکنند و بقولی اعتصاب کنند تا بلکه پولی به باشگاه تزریق شود و همگی از آن بهره ببرند . خیلی از این اعتصابها هم نزدیک بازیهای مهم صورت میگیرد تا بخاطر فشار روی باشگاه از سوی هواداران بالاخره مقداری پول برسد و بین همه تقسیم گردد .

پول که نباشد اردوهای تیم، یکی یکی تعطیل می شوند و بجای اردوی پرتقال مجبور می شوی بازیکنان را به تور یکروزه پلنگ دره ببری ، منتها با این پیش شرط که پلنگ ها و یوزپلنگ های آن با دیدن یوزپلنگ های فتوشاپی روی پیراهن بازیکنان تیم عصبانی نشوند و دست آخر هل آپارتمان تک ستاره پلنگ دره هم بخاطر عدم تسویه حساب مالی تیم آبرویت را در برنامه نود می برد و شناسنامه های گرویی بازیکنان را در نشریات منتشر میکند .

پول که نباشد تیم های درجه 3 آسیایی هم برای بازی تدارکاتی برایت ناز میکنند در حالیکه تعداد بازیهای تدارکاتی تیم های رقیب با تیم های درجه یک  اروپایی، آفریقایی و امریکایی دو رقمی شده است و شما مجبورید بخاطر بی پولی مدام با تیم امید و تیم های دسته دوم و نوجوانان و یا تیم هنرمندان مسابقه تدارکارتی برگزار کنید .

وقتی پول نباشد شهرداری ساختمان باشگاه فوتبال شما را بخاطر مشکلات مالی پلمپ میکند و اداره برق ، بخاطر بدهی 3 میلیونی برق کمپ تمرینی تان را قطع میکند تا مدتی زیر نور شمع تمرینات را ادامه بدهید و به این نتیجه برسید که ادیسون با اختراع برق چه خدمتی به اداره برق و وزارت نیرو کرد .

وقتی پول نباشد بهانه هم هست !!! اگر خوب نتیجه نگیری میتوانی باخت را گردن بی پولی و بی انگیزگی بیندازی و وقتی در اوج بی پولی نتیجه بگیری میتوانی دم از تعصب و غیرت بزنی که بدون پول چه کار بزرگی انجام داده ای .

وقتی پول نباشد بدهی بازیکن خارجی که مجموعاً یک بازی هم برای شما بازی نکرده و کلا روی نیمکت بوده روی هوا می ماند و بعد از چند بار شکایت کار به فیفا میکشد و دست آخر بخاطر بی پولی چند امتیاز ناقابل از شما کسر خواهد شد که این هم تقصیر بی پولی است و ربطی به اشتباه شما در خرید بازیکن بی کیفیت خارجی ندارد .

هرچند بازیکنان و مربیانی داریم که فقط به عشق تیم ، پیراهن و تماشاگر سالهای سال از پول و طلب خود هم گذشته اند اما بطور خلاصه در این فوتبال پول حرف اول را می زند و وقتی پولی در کار نباشد فرقی نمیکند که تو کیستی  !!! میخواهی امیرقلعه نویی باش یا علی دایی !!! پرویز مظلومی باش یا علیرضا منصوریان !!! مورینیو ، کاپلو ، اصلا فرگوسن باش و یا حتی کارلوس کیروش … استقلال باش یا پرسپولیس ، رئال یا بارسلونا . برای داشتن یک تیم خوب و یکدست باید پول داشته باشی و حسابی جیبت پر باشد وگرنه سر دادن شعار “حالاحالا قهرمانیم” بدون پشتوانه مالی خوب رویایی بیش نخواهد بود ..

« سید مسعود عطری »

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.