پول که نباشد، بهداد هم نقاد می شود!

0
8

مسعود عطری ؛ روزنامه نگار

خدا زیادش کند. چرک کف دست را می گویم! همان چیزی که خیلی از آدمها برای بدست آوردنش گاهی شرافتشان را هم می فروشند. خیلی ها هم البته فرش زیر پایشان را !

نمی دانم اولین بار چه کسی عبارت «چرک کف دست» را برای پول بکار برد! اما فکر می کنم هرکه بوده، هم حسابی پولدار بوده و هم دیر به دیر حمام می رفتهآنقدرکه کف دستش کَبَرِه می بسته ! شاید هم از بس با سکه و پول سروکار داشته که هنگام شمردن، دستهایش کثیف و چرک می شده و مجبور بوده بعد از اتمام کار آنها را بشوید. شاید هم متصدی بانک، خزانه دار یا صندوق دار بوده که مجبور بوده صبح تا شب پولهای دیگران را با حسرتبشمارد و از آن همه پول شمردن فقط کثیفی دست، عایدش می شده!

اما قدیمی ترها با گفتن این ضرب المثل اعتقاد داشتند همانطور که چرک کف دست پاک می شود و از بینمیرود،پول هم اول و آخر خرج میشود و برای صاحبش نمی ماند!بنابراین بنظرمی رسد قدیمی ها طبق معمول با این تعبیر زیبا درست زده اند وسط خال! فقط حیف که مدتهاست ضرب المثل های دیروز برای امروز کاربرد ندارند و زمانه بکل تغییر کرده است. 

اینروزها پول که نباشد بهداد هم نقاد می شود و بجای وزنه، شلاق بر می دارد و چنان بر فرق سر فوتبالی ها                 می کوبد که هرکس نداند فکر می کند چک های پاداش وطلب کی روش از فدراسیون را او باید پاس کند! هرچند بعداً پشیمان می شود و با پاسخ های کوبنده فوتبالی ها، متوجه می شود چرک کف دست ارزش این صحبت ها را ندارد اما مشکل به همینجا ختم نمی شود!

در کشوری که قهرمان المپیک دغدغه پول دارد و بخاطر یک مشت دلار ناقابل، فوتبالیست ها را بی غیرت، فاسد و بی وطن خطاب می کند باید هم پاداش لاکچری امیر قطر به بازیکنان تیم ملی فوتبال این کشور برای قهرمانی در آسیا دست به دست در شبکه های مجازی بچرخد و همه با حسرت از واحد مسكونی در لندن و لکسوس مدل ۲۰۱۹ و ده ميليون ريال قطری و از همه مهم تر حقوق ماهيانه تا ابد صحبت کنند.

شاید هم بهداد حق داشته باشد ناراحت باشد چون اگر حالا تابعیت کشوری مثل قطر را داشت با قهرمانی هایی که آورده بود هفت جدوآبادش حقوق ماهیانه می گرفتند و دیگر لازم نبود بخاطر پاداش چندصدمیلیونی تیم ملی فوتبال، همه را بی غیرت و فاسد خطاب کند! شاید اصلاً اینقدر غرق پول می شد که وقت نمی کرد سری به اینستاگرام بزند و شمردن پولها اینقدر وقتش را می گرفت که وقت استوری گذاشتن نداشت. درست عین بیل گیتس که حساب کرده بودند اگر هزار دلار از جیبش به روی زمین بیفتد لازم نیست تا کمر خودش را خم کند و زحمت برداشتن آن هزار دلار را بکشد، زیرا در همان چندثانیه خم شدن،چندبرابر آن مبلغ را بدست می آورد. خلاصه، پول که نباشد همه شاعر می شوند بهداد که جای خود دارد!

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.