✅ زردنویسی یا قلم فرسایی در دورِ باطل !

0
55

✍️ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

💠 قلم زدن در حوزه ورزش و مخصوصاً فوتبال را به واسطه علاقه شخصی و مهم تر از همه بی دردسر بودن آن،سالهاست که دنبال می کنم.البته منظورم از بی دردسر، کم اهمیت جلوه دادن آن نیست – چرا که همه می دانیم این حرفه واقعاً سخت و پردردسر است – بلکه منظورم این است که شما در این حوزه، قدرت مانور بالایی در نوشتن دارید، آنهم بدون ترس از اینکه توسط نهاد، ارگان یا گروهی بازخواست شوید.

💠 بطور مثال شما بعنوان یک ورزشی نویس ،می توانید از بازیکن گرفته تا فدراسیون و حتی شخص وزیر ورزش را نقد کنید و یا عملکرد آنها را به چالش بکشید بدون اینکه برای شما اتفاقی بیفتد اما مثلاً در عرصه سیاسی یا اجتماعی، نقد فلان وزارتخانه یا فلان نهاد، احتمال دارد شما را به دردسر بیندازد کما اینکه بارها دیده ایم انتشار مطالب معمولی و نه حتی جنجالی -علیرغم داشتن منبع موثق- توسط خبرنگاران این حوزه باعث گرفتاری و دردسر آنها شده است.

💠 البته به همان اندازه که قدرت مانورِ قلم و همچنین امنیت شخصی و نه شغلی در حوزه ورزش -مخصوصاً فوتبال- بالاست، اغلب اخبار و اتفاقات این حوزه هم بشدت بی ارزش، تکراری و بقولی زرد و فاقد محتواست، آنقدر که بیشترِ وقتها دست به قلم بردن و حتی فکر کردن به آنها آزاردهنده است مگر اینکه آدم خودش را به این شیوه از زردنویسی و زردنگاری عادت بدهد که گاهی بخاطر اجبار شغلی و همچنین کسب درآمد، اجتناب ناپذیر است.

💠چقدر از دعوای بازیکنان و مربیان در زمین فوتبال بنویسیم! چقدر از درآمدهای میلیاردی و پولهای زیرمیزی، چقدر از زد و بندهای پشت پرده، چقدر از مافیای فوتبال، چقدر از قراردادهای جعلی، چقدر از تخلف باشگاهها در ثبت قرارداد، چقدر از خالکوبی و قلیان کشیدن بازیکنان، چقدر از مدل موهای منشوری، چقدر از محرومیت تیم ها از نقل و انتقالات، چقدر از بدهکاری باشگاه ها، چقدر از تعویض پیاپی هیات مدیره و مدیران عامل.

💠چقدر از انتصابات فامیلی، چقدر از حیاکن رهاکن های روی سکوها، چقدر از بی مهری به پیشکسوتها، چقدر از ورود دولتی ها به ورزش، چقدر از آمدن و نیامدن فلان بازیکن برای عقد قرارداد، چقدر از قرارداد ترکمانچای برخی بازیکنان و مربیان، چقدر از دعوای میان برانکو و کی روش، چقدر از اشتباهات داوری، چقدر از نقل و انتقالات و معضلات تمدید، چقدر از مشکلات بلیت فروشی و مکانیزه نبودن آن،چقدر از فرهنگ غلط هواداری، چقدر از تشنج روی سکوهای استادیوم، چقدر از کمیته انضباطی و چقدر از عملکرد غلط وزارت ورزش، چقدر، چقدر ، چقدر !!!

💠کاش لااقل گوش شنوایی بود و یکی از این مشکلات در طول این سالها حل می شد تا حداقل آن را از لیست بلندبالای روزنوشت هایمان خط می زدیم و دلمان خوش می شد که اگر هزاربار از یک چیز نوشتیم لااقل به هزارو یکمین بار نکشید و حل و فصل شد اما اینجا همیشه در روی یک پاشنه می چرخد و همه کار ما هم شده تکرار مکررات و قلم فرسایی در دور باطلِ زردنگاری!

📘نمی خواهم بگویم از نوشتن در این حوزه خسته شده ام، هرگز ! اما اگر گاهی خسته می شوم و درمورد همه اتفاقات ورزشی و بخصوص فوتبالی یادداشتی نمی نویسم بدلیل این است که احساس می کنم نوشتن از این مسائل سطحی و تکراری، افتادن در یک دور باطل است و تلف کردن وقت و زمان! که اگر این وقت را در حوزه دیگری تلف کنیم! به مراتب ارزش افزوده بیشتری عایدمان می شود یا در بدبینانه ترین حالت اگر چیزی هم عایدمان نشود لااقل فکر، ذهن و روحمان از این اخبار پیش پا افتاده و با کمال تاسف “سطح پایین و بی ارزش”دور و راحت است.

♻️من یاد گرفته ام که بجای تمام این وقت تلف کردن های گاه و بیگاه، مطالعه کنم، سفر بروم،تفریح کنم، تئاتر ببینم، استخر بروم، قدم بزنم، با آدمها معاشرت و گفتگو کنم، فیلم ببینم، با دوستان و خانواده وقت بگذرانم و مَخلص کلام اینکه از زندگی لذت ببرم و وقتم را به بطالت و زردنگاری نگذرانم. لابلای این کارها اگر موضوع بدردبخوری هم پیدا شد که ارزش وقت گذاشتن داشت چندخطی بنویسم و رسالت خودم را در این راستا ادا کنم. بنابراین اگر گاهی نمی نویسم دلیلش این است وگرنه صبح تا شب می شود زرد بود و زرد نوشت که صدالبته زردنویسی هنر نیست!

✍️ #مسعودعطری

⭕️در صورت تمایل میتوانید با کلیک روی کانال زیر و عضویت در کانال ، مطالب من را دنبال کنید . 👇👇👇👇
https://t.me/joinchat/AAAAAD_hQopsVZtca2LSXQ

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.