✅ یارانه ؛ از دیروز تا امروز !

0
58

❎ در تعاریف آکادمیک یارانه یا سوبسید شکلی از کمک مالی است که به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر اعطاء کمک مالی به یک بخش اقتصادی برای کاهش بهای تمام شده کالا یا خدمتی که جهت افزایش رفاه عمومی جامعه به مردم ارائه می‌شود یارانه نام دارد .

✳️ حالا اما حدود یک دهه است که این تعریف در کشور ما تغییر پیدا کرده است و بجای اینکه دولت این کمک مالی را روانه بخش های اقتصادی کند و با آن کنترل قیمت را در دست داشته باشد این مبالغ را در قالب وجه نقد روانه جیب های مردم کرده است و دیگر خبری از کاهش قیمت اجناس و خدمات نیست و برعکس در طول این سالها هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم .

1⃣ تعریف کلمه یارانه هم دیگر در بین مردم چیز دیگری است و این کلمه نقش بزرگی در زندگی بسیاری از مردم مخصوصاً اقشار کم درآمد ایفا می کند و همه چیز در زندگی آنها حول و حوش این کلمه می گردد . یعنی کافی است جایی روی درب و دیوار کلمه یارانه دیده شود فردا جلوی آن دیوار صفی شکل می گیرد که بیا و ببین ! و این بخاطر این است که مردم را به دریافت این پول ماهیانه معتاد کرده ایم .

2⃣ البته به زعم بسیاری از کارشناسان حالا که دولت یارانه ای به بخش های اقتصادی نمی دهد این حق مردم است که این مبالغ را دریافت کنند و در این موضوع شکی نیست اما این مسئله سبب شده تا در سالهای اخیر عزت نفس و کرامت انسانی افراد بخاطر 45 هزار تومان ناقابل لکه دار شود و شان مردم در حد 45000 تومان وجه رایج این مملکت پایین بیاید چرا که در روزگاری که درآمد چند میلیونی کفاف یک زندگی ساده در درون شهرهای بزرگ را نمی دهد پرداخت این مبالغ به مردم چیزی مانند شوخی است و وعده چندبرابر کردن آن در مناظره های انتخاباتی هم شوخی زشت تری بود که چیزی جز تاسف برای آن به زبان نمی آید .

3⃣ حالا از گوشه و کنار شهر می شنویم که هر روز یک شایعه پیرامون افزایش یارانه ها شنیده می شود و مردم سراسیمه راهی مراکزی چون دفاتر پیشخوان و کافی نت ها هستند تا مبادا از این قافله عقب بیفتند و چیزی عایدشان نشود . بی خبر از آنکه سالهاست قافله اقتصادی ما در کویر بی تدبیری و بی فکری گرفتار شده است و فقط هرچند سال یکبار خبر غارت این کاروان از سوی یک مفسد اقتصادی به گوش می رسد و مردم از همه جا بی خبر هم مانند داستان «خر برفت و خر برفت» مولانا هرماه یارانه نقدی شان را با خوشحالی و هلهله کنان دریافت می کنند غافل از اینکه صبح که از خواب بیدار می شوند خواهند فهمید که جا تر است و بچه نیست !

4⃣ خداوند انشاله عاقبت همه مان را ختم به خیر بفرماید .

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

⭕️در صورت تمایل میتوانید با کلیک روی کانال زیر و عضویت در کانال ، مطالب من را دنبال کنید .
www.t.me/masoodatri

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.