✅ هر چقدر فکر می کنم متوجه سیاست های یک بام و دو هوای مسئولان فرهنگی و تصمیم گیران مسائل کلان کشور در بحث موسیقی نمی شوم . از نظر دین مبین اسلام غنا و یا اصولا موسیقی به سبک امروز لهو و لعب و سبک شمرده می شود و در روایات بسیاری از ائمه داریم که در بحث موسیقی بسیار سخت گیر بوده اند و اصولا خیلی از آدمهای مذهبی هم بواسطه روایات رسیده موسیقی گریز هستند و حتی فرزندانشان را نیز از استفاده از آلات و ادوات موسیقی حتی بشکل سنتی مانند سنتور و … نهی می کنند .

✳️  پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ نیز تا امروز که یادمان می آید نمایش ساز بصورت آشکار جزو خطوط قرمز رسانه بوده و هنور هم که هنوز است به ندرت در یک برنامه زنده و یا حتی غیرزنده و از قبل ضبط شده تلویزیونی ، سازِنواخته شده نمایش داده شود و این موضوع به اصطلاح در کشور ما تابو است .

✳️ اما از حدود ۱۰ سال پیش تا به امروز قدری عنان و افسار موسیقی در کشور رها شده و گویا متولیان امر صلاح دیده اند قدری با ملاحظه با این مسئله برخورد کنند .هرچند هرازچندگاهی می بینیم و می شنویم که گروهی موسوم به فلان جناح کنسرت خواننده ای را برهم ریخته اند و یا مانع برگزاری آن شده اند اما بشخصه اعتقاد دارم که خط و خطوط مشخص شده برای موسیقی ایران اصلا واضح و شفاف نیست بطوری که شما بعنوان یک شنونده نمی توانید تشخیص بدهید که چرا یک کار با فلان مشخصات مجوز می گیرد و کار دیگر نه و اصولا این موضوع تبدیل به معمایی پیچیده در مارکت موسیقی ایرانی شده است .

⁉️  همیشه به عنوان یک شهروند دوست داشتم که بدانم روند دریافت مجوز برای انتشار یک آلبوم چگونه است و چرا یک هنرمند که در مسابقه خوانندگی یک شبکه ماهواره ای شرکت کرده در ایران مجوز کار می گیرد و به حکم رفاقت با مجریان تلویزیون وارد ویترین برنامه های سیما می شود اما هنرمندان نام آشنای دیگر با کارهایی ماندگارتر و وطنی تر کارهایشان در وزارت ارشاد گیر می کند و درست زمانی مجوز می گیرند که دیگر آن سبک موسیقی قابل ارائه به بازار نیست .

? مثالهای زیادی از این دست داریم که خودتان بهتر از من می دانید و گفتنش چیزی جز تکرار مکررات نیست . مثالهایی که نشات گرفته از سیاست یک بام و دو هوای مسئولان فرهنگی کشور در زمینه مجوز به آثار موسیقی است  و به اندازه کافی  پرابهام و سوال برانگیز است .البته شاید اگر پای صحبت این مسئولان هم بنشینی هزار و یک دلیل قانع کننده بیاورند که دست آخر به باورهای آنان در راستای اعطای مجوز و یا عدم صدور مجوز احترام بگذاری و قانع شوی !
کسی چه می داند ؟!

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.