✅ اندر حکایت ژست های روشنفکرانه !!!

0
855

1⃣ آنقدر که به احمد شاملو تعصب دارد به خانواده و پدر و مادر وخواهر و برادرش تعصب ندارد . برایش بیش از همه چیز ژست های روشنفکرانه اش مهم هستند . مثلاٌ اینکه در یک روز ابری حتما باید بارانی بپوشد و اگر رنگ بارانی اش قهوه ای باشد ساعتی را به دست بیندازد که همرنگ آن باشد. شب یلدا حتماً باید حافظ بخواند حتی اگر در جمعی حضور داشته باشد که اهل شعرو ادبیات نباشند . هرچه باشد او مدعی روشنفکری است و باید ادای انتلکت ها را در بیاورد.

2⃣ در خانه خودشان هر شب قلیان می کشد اما نزد رفقای انتلکت به کمتر از پیپ رضایت نمی دهد . در خانه تخم مرغ نیمرو را با نان بربری دو لپی می خورد و ته ماهیتابه را هم در می آورد جوری که ماهیتابه خط ترمز می اندازد اما جلوی جمع روشنفکر، از شیشلیک و جنچه و ماهیچه ایراد می گیرد و غذایش را نخورده در ظرف باقی می گذارد . در خانه خودشان به زور چایی می خورد اما در جمع رفقا حرف از قهوه و نسکافه و کاپوچینو می زند .

3⃣ پول ندارد برای خودش فلافل بخرد اما شلوار جین و بارانی گران قیمت می پوشد . در خانه دماغش را با آستینش پاک می کند اما پیش رفقای روشنفکر لباس شیکش را می پوشد و آستینش را بالا می دهد تا همه ساعت مارک دارش را ببینند.

4⃣ در میهمانی های مختلط شرکت می کند و پای حرف که می افتد آنانی را که در عزای امام حسین سینه و زنجیر می زنند را متحجر و عقب افتاده می خواند اما روز عاشورا اگر چهل و چهارتا غذای نذری از مسجد و هیات ها نگیرد بی خیال نمی شود.عاشق فوتبال است و آرزویش این بوده که یکی پیدا شود یکبار او را به استادیوم ببرد اما وقتی حرف استادیوم می افتد تماشای فوتبال و استادیوم رفتن را کاری چیپ و بی ارزش می خواند .

5⃣  دانش آکادمیک ندارد اما از سر اعتماد بنفس درباره همه چیز نظر می دهد و حس می کند علامه دهر است. دیپلمش را به زور گرفته اما در مورد دانشگاه صنعتی شریف نظر می دهد و در مورد اینکه دانشگاه  آزاد بهتر است یا سراسری بدون اینکه حتی یکبار دانشگاه را از نزدیک لمس کرده باشد .

6⃣ از دید او هر کس شعرهای شاملو را نفهمد ابله است و بی سواد اما خودش هنوز بلد نیست چهار خط از روی همان شاملویی بخواند که سنگش را به سینه می زند . آه ندارد با ناله سودا کند اما در کافی شاپ های بالای شهر قرارهای ملاقات می گذارد . هنوز به اصفهان و شیراز نرفته اما پای صحبتش که می نشینی از تجربیات مسافرت های خارجی اش برایت می گوید .

7⃣ سرتاپایش را که برانداز می کنی دوزار نمی ارزد اما می خواهد خودش را بزور جالی هزاری قالب کند . مثلاً پول تو جیبی ندارد اما از کاپشن چرم نمی گذرد و عکسی توی فیس بوکش گذاشته که محمدرضا گلزار هم چنین عکسی تابحال در آتلیه نینداخته است . از انگلیسی و کلاس زبان نمی گذرد و تا آخرین ترم زبان می خواند اما  فقط از انگلیسی اوکی گفتنش را بلد است . ادعای شعر و شاعری اش می شود و فرصت داشته باشد از حافظ هم غلط هجایی و معنایی می گیرد اما هنوز تفاوت بین مصرع و قافیه را نمی داند !

8⃣ عاشق خط خطی کردن دفترش است و اسم خط خطی ها و چرندنوشته هایش را شعر می گذارد و خودش را هم شاعر میخواند ، اما از شاعری فقط عکس گرفتن با ژست قلم بدست در آتلیه را یدک می کشد و چهارخط  اراجیف که بقول مهدی سهیلی در عرض یک صبحانه خوردن می شود یک کتاب از آنها نوشت .

9⃣رفقای قدیمش اش برای بد می شوند و آدمهای روشنفکر پیپ بدست را فقط تحویل می گیرد ، اگر میهمانی مختلط نباشد و در آن مشروب سرو نشود آن را بی کلاس میخواند ، دندانها و لثه هایش از بس سیگار کشیده زرد شده اند و خودش همیشه بوی سیگار می دهد اما یکی از ژست های روشنفکری همین است که اینطور باشی و خودت را به هیچ وجه تغییر ندهی .

? ✅  او برای خودش زندگی نمی کند برای ژست هایش زندگی می کند و اگر این ژستها را از او بگیرند هیچ چیزی ندارد و کلافه می شود . حالا هم که دارد مطلب من را می خواند زیر لب فحشی نثارم می کند و م گوید برو بابا عقب افتاده !!!  البته که این نظر اوست و محترم اما اگر اینها نمادهای روشنفکری است همان بهتر که ما امل و عقب افتاده باقی بمانیم و شما را در دارلمجانین روشنفکری تان  بخدا بسپاریم .

✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز
نقد و بررسی
مقرون به صرفه بودن
80 %
هزینه های اجرایی اولیه
65 %
منابع انسانی مورد نیاز
70 %
دانش تخصصی جهت پیاده سازی
40 %
بروز بودن تکنولوژی
30 %
آیتم دلخواه شما
90 %
مطالب قبلی✅ رای با ذرت بو داده چه حالی دارد ……
مطالب بعدی✅ پول برق را باید بدهیم، پول آب را جدا !
مسعود عطری
مسعود عطری ، 35ساله ،کارشناس ارشد مدیریت و بهره وری، نویسنده و روزنامه نگار، راهنمای رسمی وزارت میراٍث فرهنگی در دوشاخه اکوتوریسم، ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی)، مدیر پرتال خبری و فعال حوزه کامپیوتر و اینترنت . علاقمندیهای من علاوه بر نوشتن و سفر کردن، مطالعه اخبار، گوش کردن موسیقی، مطالعه فرهنگها و مذاهب و ... هستند. این سایت یکی از چندین سایت خبری است که با علاقه بسیار در آن فعالیت میکنم .

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.