✍ مسعودعطری/  ✅ معمای برف و تگرگ در بهار !!!

1⃣سالها پيش بود که زمين لرزه اي با قدرت نزديک به 9 ريشتر ژاپن را لرزاند و باعث شد تا طول شبانه روز روي زمين کوتاهتر و محور سياره ما نيز جابجا شود.
بر اساس محاسبات ريچاد گراس از دانشمندان ناسا زلزله ژاپن باعث شده است تا زمين اندکي سريعتر به دور خود بچرخد و بدين ترتيب طول شبانه روز 1.8ميکرو ثانيه کاهش يافته است.  زلزله 8.8 ريشتري شيلي نيز بر مبناي محاسبات گراس و همکارانش، باعث کاهش 1.26 ميکرو ثانيه اي زمين و تغيير 8 سانتيمتري محور زمين شده بود.

2⃣محاسبات مشابهي که بعد از زمين لرزه وحشتناک 9 ريشتري سال2004  سوماترا انجام شد نيز نشان از آن داشت که آن لرزه باعث کاهش 6.8 ميکرو ثانيه اي گردش زمين و تغيير 7 سانتيمتري محور فيگور زمين شده است.

3⃣گردش زمين هميشه در حال تغيير است و اين تنها زلزله ها نيستند که آن را تغيير مي دهند، بلکه عوامل بسيار موثرتري همچون، تغيير در شرايط اقليمي، جريان هاي بادي و جريان هاي اقيانوسي سبب اين تغييرات مي شوند.بنابراين در طول يک سال باعث افزايش يا کاهشي معادل تقريبا 1 ميلي ثانيه در طول مدت گردش وضعي زمين مي شوند که اين ميانگين 550 برابر مقدار تغييري است که زلزله ژاپن به وجود آورده است.
⚡️ از وبلاگ #پوریا_ناظمی با اندکی تلخیص توسط #مسعودعطری

✍ مسعودعطری_ نميدانم از لحاظ علمي اين درست است يا نه اما بنظر مي رسد اين تغييرات و اين جابجايي هايي که در محور زمين رخ مي دهد سبب مي شود فصل ها بهم بريزند و شاهد اين باشيم که در بهارمان همچون زمستان برف و تگرگ ببارد و در پاييزمان بجاي باران هواي گرم تابستاني و همچنين در زمستانمان بجاي برف و تگرگ ،  باران پاييزي را تجربه کنيم .چيزي که در طول  10 سال گذشته شاهدش بوده ايم و قديم ترها کسي بياد نمي آورد که مثلاً در بهار برف ببارد و یا اینقدر تغییرات عدیده در فصل ها را شاهد باشیم .
فقط یکی از نتایج ملموس اين تغييرات  از بين رفتن کشاورزي و سوختن تمام شکوفه ها و درختان و ميوه هاست که بخاطر اين جابجايي فصل ها اتفاق مي افتد و مشخص نيست سالهاي بعد چه بلايي بر سر کره زمين و مردمان روي آن خواهد آمد .
آلودگي هوا ، گرم شدن کره زمين و همچنين تغيير مدار و یا کاهش شب و روز و ..همه و همه از مشکلاتي است که اين روزها مردم کره زمين با آن مواجه هستند و مشخص نيست آينده ما و همه موجودات اين سياره چه خواهد شد ؟! این یک هشدار نیست اما شاید دغدغه یک بشر کنجکاو روی زمین  باشد که بخواهد بداند آینده او را به کجا و چه سمتی خواهد کشید !! ..

? عکس مربوط به بارش تگرگ در سنندج است که #ستار_کریمی برایم ارسال کرده و اشاره کرده که این بارش تگرگِ بهاری خسارات زیادی به کشاورزان وارد کرده است.
✍ #مسعودعطری_روزنامه_نگار

شگفت انگیزهای امروز دیجی کالا رو نگاهی بنداز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً نظر خود را بنویسید
نام خود را اینجا بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.